Loading

Експорт української свинини: чи вдасться повторити рекорд минулого року?

26.07.2018
Експорт української свинини: чи вдасться повторити рекорд минулого року?

Експорт української свинини: чи вдасться повторити рекорд минулого року?

Експорт української свинини: чи вдасться повторити рекорд минулого року?
1392
Главная / Колонки / Кейсы
Автор
Богдан Шаповал
Глава Совета по вопросам экспорта продовольствия (UFEB)

Серед перспективних ринків для м’ясного експорту України на даний момент вивчаються та прораховуються Китай, Іран та країни Західної Африки, де на українське м’ясо є помітний попит.

Минулий рік був найбільш вдалим роком для українських експортерів м’яса. Так, обсяги зовнішніх поставок основних видів м’яса — яловичини, свинини та птиці – зросли у півтора рази порівняно з 2014-м, а у зіставленні з докризовим 2013-м – більш, ніж на третину.

Зокрема через нелегальне вивезення великих обсягів м’яса до РФ на початку 2015 року «просів» минулоріч лише експорт свіжої, мороженої та охолодженої пташатини: хоча і перевершив обсяги відвантажень 2013-го на 15,83 тис. т, проте видався на 7,7% меншим за об’єми, вивезені у 2014-му і склав 161,3 тис. т.

По м’ясу ВРХ протягом останніх трьох років спостерігався різноспрямований рух експортних обсягів. Зокрема, у 2014-му експортували майже вдвічі менше свіжої та охолодженої яловичини, ніж у попередній період. Тож хоча торік поставки трохи “реабілітувалися”, зрісши на 35%, проте були на 2,7 тис. т меншими ніж у позаминулому році. Морожена яловичина, навпаки, торік направлялася за кордон у вдвічі більших обсягах, ніж у 2013-му та у півтора рази більших, ніж позаминулого року.

Що стосується експорту свинини, то в 2015 році за кордон вивезли 27 тис. т свіжого та охолодженого м’яса свиней, тобто втричі більше, ніж у 2014-му та майже вшестеро більше, ніж у 2013-му. Це дозволило Україні здобути статус нетто-експортера цього виду продукції. Проте це звання було втрачено у перші ж місяці поточного року.

З введенням торгівельного ембарго з боку РФ багато чого змінилося для українських трейдерів м’яса. Так, якщо понад 90% свіжої та охолодженої яловичини та свинини та близько половини мороженої яловичини постачалося до північної країни-сусідки, то тепер обсяги «адресуються» іншим покупцям: свіжу та охолоджену яловичину спрямовують переважно до Білорусі, морожену – до Казахстану та Азербайджану.

Українська свинина також суттєво розширила географію поставок: майже половину експортованого цьогоріч направили до Вірменії, трохи менше ніж чверть – до Гонконгу, п’яту частину – у Грузію. Експортери м’яса птиці були більш далекоглядними і перестали орієнтуватись на російський ринок ще з 2014-го, сконцентрувавши свою увагу на Іракові, Нідерландах та з цього року відправляють значні обсяги до Єгипту.

Що стосується подальших перспектив експорту м’яса, то тут прогнози розбігаються. Наприклад, Економічний дискусійний клуб вважає, що цьогоріч на зовнішні ринки надійде на 14,3% українського м’яса менше, ніж торік. FAO, натомість, прогнозує на 3,7% вищі результати, ніж у 2015-му через оптимістичніше бачення перспектив експорту пташатини. Що стосується зовнішніх поставок яловичини та свинини, експерти демонструють більшу одностайність бачення: свинини експортуватимуть щонайменше втричі менше, ніж торік, а поставки яловичини можуть скоротитися на 37-40% порівняно з обсягами минулого року. Демонструє приріст лише експорт м’яса птиці – плюс 40% до аналогічного періоду минулого року.


Джерело статті: “https://bzns.media/cases/eksport_ukra_nsko_svinini_chi_vdastsya_povtoriti_rekord_minulogo_roku-345496/”