Loading

Українці змінюють свої «аптечні смаки»

10.07.2018
Українці змінюють свої «аптечні смаки»

Українці змінюють свої «аптечні смаки»

Українці змінюють свої «аптечні смаки»
945
Главная / Колонки / Мнения
Автор
Андрій Попович
Аналітик IBI-Rating

Головним трендом року, що минув, стало подорожчання імпортних ліків і, як наслідок, зменшення обсягів їх ввезення до України

2015-й рік був складним для всієї економіки України, фармацевтична галузь теж відчула вплив кризи. Головним трендом року, що минув, стало подорожчання імпортних ліків і, як наслідок, зменшення обсягів їх ввезення до України. В цілому на фармацевтичному ринку спостерігались значні зміни.

Менше експорту, менше імпорту

Наведемо основні тенденції, відштовхуючись від статистики за 9 місяців 2015 року:

  • зменшення обсягу виробництва лікарських препаратів на 7,9%;
  • скорочення імпорту фармпрепаратів на 49,2%;
  • скорочення експорту фармпрепаратів на 39,1%;
  • збільшення оптового товарообороту фармпрепаратів та основних фармпродуктів на 7,3%;
  • зменшення частки українських фармпрепаратів у структурі оптових продажів на 5,8 в. п. до 28,3%;
  • зростання відношення обсягу запасів фармпрепаратів до обсягу їх реалізації на підприємствах оптової торгівлі: тепер воно становить один до чотирьох;
  • збільшення аптечних продажів фармпрепаратів в гривневому еквіваленті на 23,4%, у натуральному — на 14,5%;
  • зменшення заборгованості виробників фармпрепаратів перед українськими банками на 3,4%.

Оптовий товарообіг

У грошовому вимірі спостерігається збільшення показників товарообороту фармпрепаратів та основних фармпродуктів до 46 млрд₴ Це, в першу чергу, зумовлено інфляційною складовою.

Що ж до показників у натуральному вимірі, то обсяги продажу знизилися, так само, як і внутрішній попит на ліки. Причиною цього є недостатній рівень платоспроможності населення.

Експорт ліків

Відбулось відчутне скорочення надходжень від експорту української фармпродукції: він склав $115,7 млн. Основні причини — девальвація національних валют та зниження платоспроможності населення країн-імпортерів, що є членами СНД. Протягом 9-ти місяців 2015 року в доларовому еквіваленті їхня частка складала 82,4%.

Виробництво фармпродукції

У структурі виробництва лікарських препаратів спостерігалась відносна стабільність. У період з січня до вересня 2015 року 96,9% склали препарати, що містять алкалоїди або їх похідні, та не містять гормони чи антибіотики, 2,8%, — тих, що містять пеніцилін та інші антибіотики, решта – препарати, до складу яких входять гормони та не входять антибіотики.

ліки, ціни

Обсяги виробництва лікарських препаратів, що містять алкалоїди, антибіотики та гормони, тис. т

Імпортні фармпрепарати

Девальвація гривні і, як наслідок, різне подорожчання імпортних фармпрепаратів суттєво вплинули й на обсяги імпорту відповідних товарів до України. Так, за 9 місяців 2015 року (порівняно з 2014-м) імпорт лікарських препаратів скоротився на 49,2% та склав $933,2 млн.

За підсумками трьох кварталів 2015 року з України експортовано фармацевтичної продукції на суму $115,7 млн, що на 39,1% менше, ніж попереднього року.


ціни, ліки

Експорт-імпорт фармацевтичної продукції, млн. дол. США

Заборгованості виробників фармпрепаратів перед українськими банками також зменшилась і становить 2 113 млн₴

В період з січня до вересня 2015 року від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі фармпродукцією скоротилось вдвічі та склало $ 817,6 млн.


Джерело статті: “https://bzns.media/opinions/ukra_nts_zm_nyuyut_svo_aptechn_smaki-279750/”