Loading

Плюс "Айфон", мінус субсидія. Чому люди втрачають фінансову підтримку від держави

24.04.2018
Плюс "Айфон", мінус субсидія. Чому люди втрачають фінансову підтримку від держави

У Заставнівському районі Чернівецької області в сім’ї, якій призначили субсидію розміром 21 тисячу гривень, забрали її. А все тому, що один з членів родини купив продукції компанії Apple за 52 тисячі гривень, пише газета "Експрес".
Тепер сім’ї доведеться повернути субсидію державі. Інша особа, яка теж отримували майже 21 тисячу гривень субсидії, придбала запальничок — на 100 тисяч гривень. Тож і в неї забрали субсидію.
А житель Вінниччини купив бус за 130 тисяч гривень — і тепер шукає гроші, аби повернути державі нарахована йому субсидію.
Таких випадків — тисячі. У людей вимагають повернути допомогу не тільки якщо вони придбали квартиру, машину чи земельну ділянку вартістю понад 50 тисяч гривень, але й приховали свої доходи, які вплинули на розмір субсидії — скажімо, гроші від продажу гаражу чи від оренди земельного паю.
Тож до бюджету вже повернуто сотні мільйонів гривень допомоги, яку люди отримували незаконно. Найпоширеніша причина того, що чиновники у деяких сімей вимагають повернути субсидію, — саме приховування вартісної покупки товарів чи послуг — на понад 50 тисяч гривень.
У яких ще випадках доводиться повертати субсидії? Звідки соціальні інспектори дізнаються про наші покупки? Невже контролюють банківські рахунки? Чи опитують сусідів?
— Щомісячно ми подаємо списки одержувачів субсидій у Міністерство фінансів, — розповідає Леся Дронь, заступниця начальника управління соціального захисту міської ради. — Отримувачів субсидій ретельно перевіряють, адже мають доступ до всіх баз даних.
— Мінфін надсилає нам списки і протокол, де йдеться про ймовірність, що людина могла приховати інформацію, — додає Вадим Боярський, директор департаменту соціального захисту населення ОДА. — Соціальні інспектори на місцях ретельно перевіряють усі реєстри, зокрема, реєстр прав на нерухоме та рухоме майно. Також перевірку проводить Державна аудиторська служба, коли перевіряє місцеве управління соцзахисту. Відтак субсидіантів перевіряють тричі.
— Надання субсидії припиняється, якщо людина приховала або свідомо подала недостовірні дані про доходи (не зазначила один із видів доходів) та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на субсидію, внаслідок чого їй була надміру перерахована сума субсидії, — з місяця, в якому виявлено порушення, — зазначає Леся Дронь.
Коли особа подає заяву про призначення субсидії, то пише, що про всі зміни, які впливають на право на призначення допомоги, поінформована і зобов’язується про них повідомляти органи соцзахисту. Однак так роблять одиниці, інші думають, що ніхто не дізнається про покупку.
— Найпоширеніша причина повернень субсидій — люди не повідомляють органи соцзахисту про разову купівлю товарів та послуг на суму понад 50 тисяч гривень упродовж 12 місяців перед місяцем призначення їм субсидії, — каже Вадим Боярський. — Зауважу, що витрати на лікування та навчання сюди не враховуються.
Л.Дронь: — Люди дуже хитрують, щоб не втратити субсидію. Наприклад, купують нерухомість у три прийоми, щоби це не рахувалося разовою покупкою.
— Невже багато людей так вчиняють?
— Наведу приклад. На 1 січня цього року у Львові нараховувалося 135 тисяч субсидіантів. 22 тисячі 813 справ належали до повторного розгляду. Із них у 362 виявили недостовірну інформацію. Їм довелося повертати надмірно надану допомогу. Загалом йшлося про 1 млн 467 тисяч 190 гривень.
Найчастіше (309 справ) люди купували нерухомість і не повідомляли про це органи соцзахисту. Одна справа стосувалася придбання земельної ділянки, 17 — інших дороговартісних товарів, у 35 випадках отримувачі субсидії померли й ніхто з родини не повідомив про це.
— Звідки соціальні інспектори дізнаються, що я, наприклад, купила айфон?
В. Боярський: — Якщо телефон був куплений офіційно, тобто був проведений рахунок і це виявили соціальні інспектори, тоді цей факт зафіксовується. Якщо ж не було рахунка, то, звісно, довести факт купівлі неможливо. І жодних претензій до отримувача субсидій немає. Подаровані речі соцінспектори до уваги не беруть.
— Чи перевіряють банківські рахунки?
В. Боярський: — На сьогодні ні. До речі, дохід від депозитів не враховується у розрахунок доходу домогосподарства для призначення субсидії.
— Чи перевіряють інспектори умови проживання людини під час верифікації? Чи опитують, наприклад, сусідів, виявляючи незаконні доходи?
В. Боярський: — Соцінспектори навідуються до сім’ї лише в окремих випадках. Наприклад, якщо з’ясувалося, що людина придбала автомобіль, її викликають в управління соцзахисту, але вона туди не приходить. Тоді соціальний інспектор має право поїхати до цієї особи додому та здійснити обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Рішення щодо припинення чи повернення допомоги приймається місцевим управлінням на підставі такого обстеження.
— А коли людина повідомила органи соцзахисту про дороговартісну покупку, їй просто не призначать субсидію?
В. Боярський: — Так. Але якщо є особливі обставини в сім’ї, вона має право звернутися до комісії при РДА для призначення субсидії у виняткових випадках.
Л. Дронь: — Може бути ситуація, коли без придбаної речі родина не здатна обійтися. Тоді на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї комісія може надати субсидію з урахуванням цієї покупки.
— Яка процедура повернення субсидії?
Л. Дронь: — Спершу надсилаємо повідомлення отримувачу субсидії. У листі є розрахунок надмірно наданої субсидії.
У такому випадку людині обов’язково треба з’явитися в управління соцзахисту. Можливо, є речі, які вона може спростувати. Якщо виявляється, що особа подала недостовірну інформацію, то їй надають банківські реквізити, на які треба повернути отримувану субсидію.
— А якщо особа не згодна з цим рішенням?
В. Боярський: — Тоді питання вирішується у суді. Але в 90% випадків люди добровільно повертають незаконно сплачену їм субсидію.
— Чи має право громадянин, якого позбавили субсидії, повторно звернутися за нею?
Л. Дронь: — Порядком не передбачена відмова громадянам у наданні субсидії, якщо вони не повернули надмірно отриману з їх вини допомогу. Тобто особи, яким припинено надання субсидії у зв’язку з поданням недостовірної інформації і які ще не повернули надмірну субсидію, можуть одразу звернутися до органу соціального захисту.
Більше цікавих новин читайте у свіжому номері газети "Експрес"
Головні новини за добу — в нашій щоденній розсилці y Telegram
Леся ЯСИНЧУК

Джерело статті: “http://expres.ua/finance/2018/04/24/292418-plyus-ayfon-minus-subsydiya-chomu-lyudy-vtrachayut-finansovu-pidtrymku”